
| Designation: | 25cm sMW (Mortar) |
| Model: | 25cm schwerer Minenwerfer neuer Art |
| Identification No: | unknown 07824 |
| Designed by: | Rheinische Metallwaren und Maschinenfabrik AG |
| Built at: | Rheinische Metallwaren und Maschinenfabrik AG |
| Dusseldorf, North Rhine-Westphalia, Germany | |
| Item Category: | Artillery, Mortar |
| Memorial Information | |
| Owner: | US Army Tank-automotive and Armaments Command (TACOM) |
| Document: | TACOM ADPO Equipment List 20240918 |
| Owner Reference No: | ADP20121121A |
| Current Status: | Static Display | |
| Current Custodian: | American Legion Post 120, Palmyra, NY | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | City Park | |
| 100 block E Main St across from City Hall | ||
| Palmyra, New York, USA | ||
| Lat/Long | 43.0640750-77.2323444 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| waymarking.com by PTCrazy |
In-House private documents: |
| TACOM ADPO Equipment List 20240918 |
| Click here to see our reference list |