
Photo by John Frick, 2025
| Designation: | 10in Rodman Gun M1861 |
|
| Model: | 10in Columbiad M1861 - rifled |
| Identification No: | SBIW 60: US |
|
| Designed by: | Rodman, Thomas Jackson |
| Built at: | West Point Foundry |
| Cold Springs, New York, USA |
| Year : | 1884 |
|
| Rebuilt/Upgraded at: | South Boston Iron Works |
| Built as: | West Point 178: US, 1867 |
|
| | Item Category: | Artillery, Black Powder, Iron |
| Memorial Information |
| Owner: | US Government |
| Document: | email: Jim Bender |
| Comments: | 10in Rodman sleeved to 8in rifle, 2nd series |
Reference Documents / websites: |
|
|
|
|
|
In-House private documents: |
| email: Jim Bender |
Last update to record: 2025-12-23