
Photo by John Anderson, warmemorials.us
| Designation: | 8in Howitzer M1861 |
|
| Model: | 8in Siege Howitzer M1861 |
| Identification No: | Fort Pitt 20: US |
|
| Designed by: | US Army Ordnance Department |
| Built at: | Fort Pitt Foundry |
| Pittsburgh, Pennsylvania, USA |
| Year : | 1862 |
|
|
| | Item Category: | Artillery, Black Powder, Iron |
| Memorial Information |
| Owner: | US Army Center of Military History |
|
| Item: | one 8in Howitzer |
| Request doc.: | via Secretary of War |
| Year: | 1897 |
| Delivery Doc: | Ordnance Dept Ltr 16183, Jun 2, 1897 |
| Provider: | Sec War |
| Arsenal: | Rock Island |
| On loan to: | Cullen Post no 176 GAR |
| Reference: | Annual Report of the Chief of Ordnance 1899 appendix 3 pg 63 |
| Current Status: | Static Display |
|
| Current Custodian: | Cullen Post 176 GAR |
| Access: | Free Outdoor |
| Location: | Gratiot Memorial Center |
| | 5840 Main St |
| Gratiot, Wisconsin, USA |
| Lat/Long | 42.5795278-90.02353889 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
|
| The Big Guns, pg 234: C110, 49 |
| warmemorials.us |
|
|
Last update to record: 2020-06-04