
Photo by DLBarker, 2025
| Designation: | 155mm Howitzer M1/M114 |
|
| Model: | 155mm Howitzer M114A2 |
| Identification No: | 5135 |
|
| Designed by: | US Army Ordnance Corps |
| Built at: | Watervliet Arsenal |
| Watervliet, New York, USA |
|
| Built as: | 155mm Howitzer M1 |
|
| Carriage |
| Model: | M1A2 |
| s/n: | 5135 |
| Mfr: | The Oliver Farm Equipment Co |
| Shelbyville, Ohio, |
| year: | 1956 |
| Gun |
| Model: | M1A2 |
| s/n: | unk |
| Mfr: | Watervliet Arsenal |
| Watervliet, New York, |
| year: | 1981 |
|
| Recoil Mechanism |
| Model: | M6A2 |
| s/n: | 2297 |
| Mfr: | not in our records |
| |
| year: | 1945 |
|
|
|
| | Item Category: | Artillery, Towed, Howitzer |
| Memorial Information |
| Owner: | US Army Tank-automotive and Armaments Command (TACOM) |
| Document: | TACOM On Loan Inventory, FOIA Oct 2017 |
| Owner Reference No: | 5135 |
| Known problems with data: |
| Not on 2024 TACOM list: Google 8-24 |
| Current Status: | Static Display |
|
| Current Custodian: | American Legion Post 629, Hamilton, IL |
| Access: | Free Outdoor |
| Location: | Oakwood Cemetery Veterans Memorial |
| | N 17th St and Grove St |
| Hamilton, Illinois, USA |
| Lat/Long | 40.4021000-91.3345417 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
|
|
|
|
|
In-House private documents: |
| TACOM On Loan Inventory, FOIA Oct 2017 |
Last update to record: 2025-10-01