
| Designation: | C-21 Learjet |
| Model: | C-21A |
| Identification No: | 84-00065: USAF |
| Designed by: | Gates Learjet Corporation |
| Built at: | Gates Learjet Corporation |
| Wichita, Kansas, USA | |
| Mfr's Model: | 35A |
| construction no: | 35A-511 |
| Built as: | Model 35A |
| Item Category: | Transport, Multi-Role |
| Memorial Information | |
| Owner: | National Museum of the USAF |
| Owner Reference No: | A, C-21A, 84-0065 |
| Current Status: | Static Display | |
| Current Custodian: | Scott AFB IL, 375 OSS/OSO | |
| Access: | Restricted entry | |
| Location: | Scott AFB | |
| Various displays on Scott AFB | ||
| Scott AFB, Illinois, USA | ||
| Lat/Long | 38.5473667-89.8458417 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://www.nationalmuseum.af.mil/Collections/ |
| Click here to see our reference list |