

| Designation: | 105mm Howitzer M2/M101 |
| Model: | 105mm Light Field Howitzer M101A1 |
| Identification No: | 11688 |
| Designed by: | US Army Ordnance Corps |
| Built at: | not in our records |
| Built as: | 105mm Howitzer M2 |
| Carriage | |
| Model: | |
| s/n: | 11688 |
| Mfr: | not in our records |
| year: | |
| Recoil Mechanism | |
| Model: | M2A? |
| s/n: | 2312 |
| Mfr: | not in our records |
| year: | 1988 |
| Item Category: | Artillery, Towed, Howitzer |
| Memorial Information | |
| Owner: | US Army Tank-automotive and Armaments Command (TACOM) |
| Document: | TACOM ADPO Equipment List 20240918 |
| Owner Reference No: | 11688 |
| Comments: | carriage data plate removed, 11688 stamped into data plate location |
| Current Status: | Static Display | |
| Current Custodian: | VFW Post 3913, Kendrick, ID | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | VFW Post 3913 | |
| 301 West B St | ||
| Kendrick, Idaho, USA | ||
| Lat/Long | 46.6159333-116.6471000 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
In-House private documents: |
| TACOM ADPO Equipment List 20240918 |
| Click here to see our reference list |