
Courtesy Google Earth - Street View, 2018
| Designation: | 75mm Pack Howitzer M1/M116 |
|
| Model: | 75mm Howitzer M116 |
| Identification No: | 0205 |
|
| Designed by: | US Army Ordnance Corps |
| Built at: | not in our records |
| |
|
| Built as: | 75mm Pack Howitzer M1 |
|
| Carriage |
| Model: | M8 |
| s/n: | |
| Mfr: | not in our records |
| |
| year: | |
|
|
| | Item Category: | Artillery, Towed, Howitzer |
| Memorial Information |
| Owner: | US Army Tank-automotive and Armaments Command (TACOM) |
| Document: | TACOM ADPO Equipment List 20240918 |
| Owner Reference No: | 205 |
| Current Status: | Static Display |
|
| Current Custodian: | VFW Post 5467, Kennett Square, PA |
| Access: | Free Outdoor |
| Location: | VFW Post 5467 |
| | 704 W Baltimore Pike |
| Kennett Square, Pennsylvania, USA |
| Lat/Long | 39.8451417-75.7216889 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
|
|
|
|
|
In-House private documents: |
| TACOM ADPO Equipment List 20240918 |
Last update to record: 2025-03-04