
| Designation: | 75mm Pack Howitzer M1/M116 |
| Model: | 75mm Howitzer M116 |
| Identification No: | 1737 |
| Designed by: | US Army Ordnance Corps |
| Built at: | not in our records |
| Built as: | 75mm Pack Howitzer M1 |
| Carriage | |
| Model: | M8 |
| s/n: | |
| Mfr: | not in our records |
| year: | |
| Gun | |
| Model: | M1A1 |
| s/n: | 1737 |
| Mfr: | Draper Corp |
| Hopedale, Massachusetts, | |
| year: | 1943 |
| Item Category: | Artillery, Towed, Howitzer |
| Memorial Information | |
| Owner: | US Army Tank-automotive and Armaments Command (TACOM) |
| Document: | TACOM ADPO Equipment List 20251121 |
| Owner Reference No: | 1737 |
| Current Status: | Static Display | |
| Current Custodian: | VFW Post 4850, Jasper, Al | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | VFW Post 4850 | |
| 3401 Veterans Dr | ||
| Jasper, Alabama, USA | ||
| Lat/Long | 33.8405833-87.2366028 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://www.waymarking.com/waymarks/WMBZ6W_M1A1_75mm_Pack_Howitzer_Jasper_AL |
In-House private documents: |
| TACOM ADPO Equipment List 20251121 |
| Click here to see our reference list |