
Photo by John Frick, 2025
| Designation: | 105mm Howitzer M2/M101 |
|
| Model: | 105mm Light Field Howitzer M101A1 |
| Identification No: | 01672 |
|
| Designed by: | US Army Ordnance Corps |
| Built at: | not in our records |
| |
|
| Built as: | 105mm Howitzer M2 |
|
| | Item Category: | Artillery, Towed, Howitzer |
| Memorial Information |
| Owner: | US Army Tank-automotive and Armaments Command (TACOM) |
| Document: | TACOM ADPO Equipment List 20240918 |
| Owner Reference No: | 1672 |
| Current Status: | Static Display |
|
| Current Custodian: | Town of Johnston, RI |
| Access: | Free Outdoor |
| Location: | Memorial Park |
| | 1583 Hartford Ave |
| Johnston, Rhode Island, USA |
| Lat/Long | 41.827096-71.504962 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
|
|
|
|
|
In-House private documents: |
| TACOM ADPO Equipment List 20240918 |
Last update to record: 2026-04-09