
Courtesy Google Earth - Street View, 2015
| Designation: | F-16 Fighting Falcon |
|
| Model: | F-16A |
| Identification No: | 79-00364: USAF |
|
| Designed by: | General Dynamics (GD) |
| Built at: | Air Force Plant # 4 (Consolidated in WWII) |
| Fort Worth, Texas, USA |
| construction no: | 61-149 |
|
| Built as: | F-16A-10A |
|
| | Item Category: | Fighter - Bomber |
| Memorial Information |
| Owner: | National Museum of the USAF |
| Owner Reference No: | A, F-16A, 79-0364 |
| Current Status: | Static Display |
|
| Current Custodian: | MN ANG Duluth, 148 FW/MXQ |
| Access: | Restricted entry |
| Location: | Minnesota ANG - 148th Fighter Wing |
| | Mustang Dr at Airport Rd |
| Duluth, Minnesota, USA |
| Lat/Long | 46.8370750-92.1671361 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
|
|
|
| https://www.nationalmuseum.af.mil/Collections/ |
|
Last update to record: 2020-07-01