

| Designation: | 75mm Pack Howitzer M1/M116 |
| Model: | 75mm Howitzer M116 |
| Identification No: | 4240 |
| Designed by: | US Army Ordnance Corps |
| Built at: | Watervliet Arsenal |
| Watervliet, New York, USA | |
| Year : | 1942 |
| Built as: | 75mm Pack Howitzer M1 |
| Carriage | |
| Model: | M1 |
| s/n: | 2661 |
| Mfr: | Rock Island Arsenal |
| Arsenal Island, Illinois, | |
| year: | 1943 |
| Gun | |
| Model: | M1A7 |
| s/n: | 6159 |
| Mfr: | Hannifin Mfg Co |
| Cleveland, Ohio, | |
| year: | |
| Item Category: | Artillery, Towed, Howitzer |
| Memorial Information | |
| Owner: | US Government |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Fort Douglas Military Museum | |
| 32 Potter St | ||
| Fort Douglas, Utah, USA | ||
| Lat/Long | 40.763927-111.833659 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://fortdouglas.org/ |
| Click here to see our reference list |