
Photo by Jim Bender, 2025
| Designation: | 10in Light Mortar M1861 |
|
| Model: | 10in Siege Mortar M1861 |
| Identification No: | Fort Pitt 03: US |
|
| Designed by: | US Army Ordnance Department |
| Built at: | Fort Pitt Foundry |
| Pittsburgh, Pennsylvania, USA |
| Year : | 1862 |
|
|
| Inspector: | Jasper Myers (JM) 1862 |
| foundry no.: | 1043 |
| weight: | 1,970 lbs |
|
| | Item Category: | Artillery, Mortar |
| Memorial Information |
| Owner: | US Government |
| Document: | email: Jim Bender, 19 Jul 2025 |
| Comments: | In front of Carter Hall |
Reference Documents / websites: |
|
| The Big Guns, pg 256: C146, 19 |
|
|
|
In-House private documents: |
| email: Jim Bender, 19 Jul 2025 |
Last update to record: 2025-09-10