
| Designation: | 105mm Howitzer M2/M101 |
| Model: | 105mm Light Field Howitzer M101A1 |
| Identification No: | unknown 14116 |
| Designed by: | US Army Ordnance Corps |
| Built at: | not in our records |
| Built as: | 105mm Howitzer M2 |
| Item Category: | Artillery, Towed, Howitzer |
| Memorial Information | |
| Owner: | US Army Center of Military History |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | National Guard Armory | |
| 800 W Grober St | ||
| Paris, Arkansas, USA | ||
| Lat/Long | 35.288917-93.737377 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| Click here to see our reference list |