
| Designation: | 2Truck Geared Locomotive |
| Model: | 3cylinder, 2Truck |
| Identification No: | Long Bell Lumber 102 |
| Class: | 42ton |
| Designed by: | Shay, Ephraim |
| Built at: | Lima Locomotive and Machine Company |
| Lima, Ohio, USA | |
| Mfr's Model: | B-43-2 |
| construction no: | 2490 |
| Year : | 1912 |
| Built as: | Astoria Southern 2 |
| fuel: | oil |
| gauge: | std |
| cylinders: | 10X12 in |
| boiler pressure: | 180 psi |
| driver diameter: | 29.5in |
| tractive force: | 16,886 lbs |
| total weight: | 71,150 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Shay Park | |
| Bridge St (Nehalem Hwy) at Adams Ave | ||
| Vernonia, Oregon, USA | ||
| Lat/Long | 45.858529-123.192620 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://www.shaylocomotives.com/data/factsheet/sn-2490.htm |
| http://www.rgusrail.com/orlbl102.html |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
| Click here to see our reference list |