
| Designation: | 10in Light Mortar M1861 |
| Model: | 10in Siege Mortar M1861 |
| Identification No: | Seyfert McManus 18: US |
| Designed by: | US Army Ordnance Department |
| Built at: | Seyfert, McManus and Co |
| Reading, Pennsylvania, USA | |
| Year : | 1865 |
| Item Category: | Artillery, Mortar |
| Memorial Information | |
| Owner: | US Government |
| Item: | two 10in mortars |
| Request doc.: | via Secretary of War |
| Year: | 1900 |
| Delivery Doc: | Ordnance Dept Ltr 34675, May 4, 1900 |
| Provider: | Sec War |
| Arsenal: | Fort Trumbull |
| On loan to: | Wadham Post no 49 GAR |
| Reference: | Annual Report of the Chief of Ordnance 1900 appendix 3 pg 44 |
| Current Status: | Static Display | |
| Current Custodian: | Wadham Post no 49 GAR | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Civil War Memorial | |
| Waterbury Green, Main St | ||
| Waterbury, Connecticut, USA | ||
| Lat/Long | 41.556957-73.043451 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| The Big Guns, pg 256: C146, 34 |
| Click here to see our reference list |