

| Designation: | 3Truck Geared Locomotive |
| Model: | 3cylinder, 3Truck |
| Identification No: | Saginaw & Ministee Lumber Company 5 |
| Class: | 70ton |
| Designed by: | Shay, Ephraim |
| Built at: | Lima Locomotive and Machine Company |
| Lima, Ohio, USA | |
| Mfr's Model: | C-70-3 |
| construction no: | 3203 |
| Year : | 1923 |
| Built as: | Anaconda Copper Mining Co 5 |
| fuel: | coal |
| gauge: | std |
| cylinders: | 12X15 in |
| boiler pressure: | 200 psi |
| driver diameter: | 36in |
| tractive force: | 30,375 lbs |
| total weight: | 141,000 lbs |
| Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information | |
| Owner: | Arizona Railway Museum |
| Document: | field notes DLBarker |
| Comments: | Built for Anaconda Copper Mining Co. |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Williams Train Station | |
| 233 N Grand Canyon Blvd | ||
| Williams, Arizona, USA | ||
| Lat/Long | 35.2522333-112.1902528 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| http://www.thetrain.com/ |
| azstaterrmuseum.org/Home/image-galleries |
| https://www.shaylocomotives.com/data/factsheet/sn-3203.htm |
In-House private documents: |
| field notes DLBarker |
| Click here to see our reference list |