
Courtesy Google Earth - Street View, 2018
| Designation: | 2Truck Geared Locomotive |
|
| Model: | 3cylinder, 2Truck |
| Identification No: | Bloedel, Stewart & Welch 1 |
| Class: | 42ton |
| Name: | Old One Spot |
|
| Designed by: | Shay, Ephraim |
| Built at: | Lima Locomotive and Machine Company |
| Lima, Ohio, USA |
| Mfr's Model: | B-42-2 |
| construction no: | 2475 |
| Year : | 1911 |
|
|
| fuel: | oil |
| gauge: | std |
| cylinders: | 10X12 in |
| boiler pressure: | 180 psi |
| driver diameter: | 29.5in |
| tractive force: | 16,886 lbs |
| total weight: | 72,410 lbs |
|
| | Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display |
|
| Access: | Free Outdoor |
| Location: | BC Forest Discovery Centre |
| | 2892 Drinkwater Rd |
| Duncan, British Columbia, Canada |
| Lat/Long | 48.802817-123.716076 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
|
| https://bcforestdiscoverycentre.com/ |
| https://bcforestdiscoverycentre.com/our-train-collection-schedules/ |
| https://www.shaylocomotives.com/data/factsheet/sn-2475.htm |
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
|
Last update to record: 2022-02-23