
Courtesy Google Earth - Street View, 2015
| Designation: | 3Truck Geared Locomotive |
|
| Model: | 3cylinder, 3Truck, narrow gauge |
| Identification No: | Codelco Chile Division El Teniente 14 |
| Class: | 60ton |
|
| Designed by: | Shay, Ephraim |
| Built at: | Lima Locomotive and Machine Company |
| Lima, Ohio, USA |
| Mfr's Model: | C-60-3 |
| construction no: | 2876 |
| Year : | 1916 |
|
| Built as: | Braden Copper 14 |
|
| fuel: | oil |
| gauge: | 30in |
| cylinders: | 11X12 in |
| boiler pressure: | 200 psi |
| driver diameter: | 32in |
| tractive force: | 26,820 lbs |
| total weight: | 106,105 lbs |
|
| | Item Category: | Locomotive, Steam |
| Memorial Information |
| Owner: | Not in our records |
| Current Status: | Static Display |
|
| Access: | Free Outdoor |
| Location: | Corporacion Nacional del Cobre |
| | Av Capitan Antonio Millan 1020 |
| Rancagua, Region VI O'Higgins, Chile, Republic of |
| Lat/Long | -34.173869-70.749456 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
|
| shaylocomotives.com/data/lima3354/sn-2876.htm |
|
| https://www.steamlocomotive.com/survivors/?country=USA |
|
Last update to record: 2022-02-23