

| Designation: | 10cm Howitzer Type 91 |
| Model: | 10cm (105mm) Howitzer Type 91 |
| Identification No: | 0803 |
| Designed by: | Schneider et Cie |
| Built at: | Osaka Army Arsenal |
| Osaka, Osaka Prefecture, Japan | |
| Item Category: | Artillery, Towed, Howitzer |
| Memorial Information | |
| Owner: | US Government |
| Item: | 1 Howitzer and carriage, 150 m/m, long, non-recoil |
| Year: | 1924 |
| Delivery Doc: | 68th Congress, Session I, Chap 312, 1924 |
| Provider: | Sec War |
| Arsenal: | Raritan Arsenal, NJ |
| On loan to: | City of Visalia |
| Reference: | Report of the Adjutant General, Journal of the 47th CA State Legislature, 1927, appendix, vol 5 |
| Document: | email: Amy King email, Tulare County Museum |
| Known problems with data: |
| Documents indicate Type 92, Type 91 on display |
| Current Status: | Static Display | |
| Current Custodian: | City of Visalia | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Mooneys Grove Park | |
| 27000 S Mooney Blvd | ||
| Visalia, California, USA | ||
| Lat/Long | 36.279063-119.310139 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
In-House private documents: |
| email: Amy King email, Tulare County Museum |
| Click here to see our reference list |