
| Designation: | 105mm Howitzer M2/M101 |
| Model: | 105mm Light Field Howitzer M101A1 |
| Identification No: | unknown 11573 |
| Designed by: | US Army Ordnance Corps |
| Built at: | not in our records |
| Built as: | 105mm Howitzer M2 |
| Item Category: | Artillery, Towed, Howitzer |
| Memorial Information | |
| Owner: | Not in our records |
| Document: | email: Mark Koziol, Chief Curator, New York State Military Museum |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Restricted entry | |
| Location: | New York National Guard Armory | |
| 4216, 1700 Parkway E | ||
| Utica, New York, USA | ||
| Lat/Long | 43.079181-75.208130 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
In-House private documents: |
| email: Mark Koziol, Chief Curator, New York State Military Museum |
| Click here to see our reference list |