
Courtesy Google Earth - Street View, 2018
| Designation: | 4.5in Ordnance Rifle M1861 |
|
| Model: | 4.5in Ordnance (Siege) Rifle |
| Identification No: | Fort Pitt 009: US |
|
| Designed by: | US Army Ordnance Department |
| Built at: | Fort Pitt Foundry |
| Pittsburgh, Pennsylvania, USA |
| Year : | 1861 |
|
|
| | Item Category: | Artillery, Black Powder, Iron |
| Memorial Information |
| Owner: | US Government |
|
| Item: | one 4.5in Iron Gun |
| Request doc.: | via Secretary of War |
| Year: | 1897 |
| Delivery Doc: | Ordnance Dept Ltr 17540, Jun 21, 1897 |
| Provider: | Sec War |
| Arsenal: | New York |
| On loan to: | Buford Post no 238 GAR |
| Reference: | Annual Report of the Chief of Ordnance 1899 appendix 3 pg 57 |
| Current Status: | Static Display |
|
| Current Custodian: | Buford Post 238 GAR |
| Access: | Free Outdoor |
| Location: | Civil War Memorial |
| | 2000 block Hwy 98 |
| Johnsonburg, New York, USA |
| Lat/Long | 42.738518-78.307985 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
|
| The Big Guns, pg 188: C14, 04 |
|
|
|
Last update to record: 2024-11-05