
| Designation: | 8in Howitzer M1/M115 |
| Model: | 8in Howitzer M115 |
| Identification No: | 0978 |
| Designed by: | US Army Ordnance Corps |
| Built at: | not in our records |
| Year : | 1944 |
| Built as: | 8in Howitzer M1 |
| Item Category: | Artillery, Towed, Howitzer |
| Memorial Information | |
| Owner: | US Army Tank-automotive and Armaments Command (TACOM) |
| Document: | TACOM ADPO Equipment List 20240918 |
| Owner Reference No: | 978 |
| Current Status: | Static Display | |
| Current Custodian: | VFW Post 2593, Arnold, MO | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | VFW Post 2593 | |
| 2301 Church Rd | ||
| Arnold, Missouri, USA | ||
| Lat/Long | 38.433963-90.380803 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| https://www.waymarking.com/waymarks/WM47A7_Howitzer_VFW_Post_2593_Arnold_MO |
In-House private documents: |
| TACOM ADPO Equipment List 20240918 |
| Click here to see our reference list |