
| Designation: | 8in Howitzer M1/M115 |
| Model: | 8in Howitzer M115 |
| Identification No: | unknown 10550 |
| Designed by: | US Army Ordnance Corps |
| Built at: | not in our records |
| Built as: | 8in Howitzer M1 |
| Item Category: | Artillery, Towed, Howitzer |
| Memorial Information | |
| Owner: | US Government |
| Current Status: | Static Display | |
| Access: | Free Outdoor | |
| Location: | Town Hall Veterans Memorial | |
| 77510 Landry Dr | ||
| Maringouin, Louisiana, USA | ||
| Lat/Long | 30.490511-91.521071 | Click here to see location in Google Maps |
Reference Documents / websites: |
| waymarking.com by scrambler390 |
| Click here to see our reference list |